top of page

özgeçmiş

Piyanist Birsen Ulucan

Bulgaristan'ın Şumen kentinde doğan Türk piyanist Birsen Ulucan, tıp doktoru sanatsever anne - baba'nın, ve müzik uzmanlarının yönlendirmesiyle küçük yaşta müzik eğitimine başladı.

Lise eğitimini Varna Müzik Okulu'nda, Katya Tsvetkova'nin öğrencisi olarak tamamladı. Lisans eğitimini İstanbul Devlet Konservatuarı’nda Meral Yapalı ile seviye sınavıyla bir yılda bitirerek, aynı konservatuvarda dört yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. 

 

1989 yılında Cumhuriyet gazetesinde, kemancı kardeşi Özcan Ulucan ile birlikte "Müziğin Naimleri" başlığı altında tanıtılan piyanist, Türk Eğitim Vakfı "Sadberk Hanım Müzik Bursu" ve ek olarak Eczacıbaşı Kültür Sanat Vakfı bursları ile eğitimini Londra'da sürdürdü. Guildhall Müzik& Drama okulunda 'Solist', City Üniversitesi'nde 'Ustalık' diplomaları aldı.

 

Eğitiminin ilk yıllarından bu yana, Bulgaristan ve Türkiye’nin başta gelen orkestraları ve Avrupa'nın önemli 

müzik toplulukları eşliğinde solist olarak konserler verdi. Müzisyen kardeşleri Ayşen Ulucan ve Özcan Ulucan ile konserleri yanısıra, Salzburg Mozarteum, İstanbul Müzik Festivali, İnternational Flain Müzik Festivali gibi festivallere katıldı. Ayla Erduran, Maxim Vengerov, Marta Gulyas, Richard Rozsa, Ozan Tunca, Christian Poltera, Laszlo Fenyö, Isabelle van Keulen ve Christian Poltera gibi değerli müzisyenler ile sahneyi paylaştı. 

Şubat 2023 tarihinde, Londra Eton College'de bir Piyano Masterclass çalışması gerçekleştirdi.

 

Birikimlerini paylaşma arzusuyla, yetenek sınavına tabi tutmadan oluşturduğu piyano sınıfı ile düzenli olarak konserler veren Birsen Ulucan’ın, daha önce Lila Müzik etiketiyle yayınlanmış dört, mecut dahil olmak üzere ÇAĞSAV Müzik etiketiyle yayınlanmış iki CD kaydı var.

fd386f_c0f743820e7f43db8c6d62ea391ec545_mv2.webp
  • Spotify
  • iTunes
  • Amazon
  • YouTube
  • Beyaz SoundCloud'a Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Instagram Simge
bottom of page